Resolve the following exercise: Because of their knowledge of physics and intere
ID: 1998595 • Letter: R
Question
Resolve the following exercise: Because of their knowledge of physics and interest in transportation, you've gotten a summer job at the US company Sikorsky, they are interested in researching the energy consumption of their new three-rotor helicopter (Sikorsky S-97 Raider). The blade of a rotor can be considered as a thin rod. If each of the three helicopter rotor blades is 3.75 m long and has a mass of 135 kg.
A) Determine the energy required to start the rotors (2) until the blades reach a speed of 50.0 rev / S.
B) If regular gasoline is used to produce that energy, how many gallons of it would be needed? If the engine of a Sikorsky CH-53K helicopter delivers useful power at 13.5 x 10^6 watts, how many revolutions per minute should you rotate your blades to keep it in the air for one hour? Explain a way to reduce the energy consumption of these helicopters.
Explanation / Answer
ther rotates along their end
moment of inertia of one blade=I=(1/3)ML^2=632.8125 kgm^2
w=50rev/sec=314.16 rad/sec
E=energy=0.5*I*w^2=31228045.18 J
energy of all three blade=3*E=93684135.53J
(B)Let the rev be x rev/s
energy=3*0.5*I*(x*2pi)^2=13.5*10^6*3600
we get x=1138 rev/sec=68329.2 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.