Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s

ID: 1998687 • Letter: U

Question

Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s).

A block of copper at a temperature of 53°C is placed in contact with a block of aluminum at a temperature of 40°C in an insulated container. As a result of a transfer of 1060 J of energy from the copper to the aluminum, the final equilibrium temperature of the two blocks is 48°C.

(a) What is the approximate change in the entropy of the aluminum block?
J/K

(b) What is the approximate change in the entropy of the copper block?
J/K

(c) What is the approximate change in the entropy of the Universe?
J/K

Explanation / Answer

Initial temperature of a block of copper T = 53°C = 53 + 273 = 326 K

Initial temperature of a block of aluminum T ' = 40°C = 40 +273 = 313 K

heat transfer Q = 1060 J

final equilibrium temperature of the two blocks is T " = 48°C = 48 + 273 = 321 K

(a) The approximate change in the entropy of the aluminum block ,dS = Q / (T" - T ')

dS = 1060 J / (321-313)

      = 132.5 J/K

(b) The approximate change in the entropy of the copper block , dS ' = Q / (T " - T )

    dS ' = -1060 /(321-326)

           = 212 J/K
(c) the approximate change in the entropy of the Universe dS" = dS +dS '

dS" = 132.5 + 212

        = 344.5 J / K
J/K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote