A 50.0 kg child is on a 200 kg merry-go-round with a radius of 1.50 m. The child
ID: 1998848 • Letter: A
Question
A 50.0 kg child is on a 200 kg merry-go-round with a radius of 1.50 m. The child starts at .5m from the center and moves to the edge. The child's parent accelerates the merry-go-round from the rest at .75 rad/s^2 to a speed of 1.5 rad/s.
a) How long did the parent push the merry-go-round?
b) how much force is required to hold the child when at .5 m from the center? (This centripetal force could be from friction, holding on, or both)
c) Determine the kinetic energy of the system (child and merry0go0round) when moving at 1.5 rad/s.
d) Determine the final angular velocity when the child is at the edge (1.50 m from the center).
Explanation / Answer
angular acceleration a = 0.75 rad/s^2
initial velocity wi = 0 rad/s
final velocity wf = 1.5 rad/s
wf = wi + at
t = wf - wi / a
t = 1.5 / 0.75
t = 2 s
b)
force required = cenrtripetal force = mw^2r = 50 x 1.5 x 1.5 x 0.5 = 56.25 N
c)
KE = 0.5 x I x w^2
I of the merry go round = mr^2 = 200 x 1.5^2 = 450 kgm^2
I of the boy = 0.5 mr^2 = 0.5 x 50 x 1.5 x 1.5 = 56.25 kgm^2
w = 1.5 rad/s
KE = 0.5 x (450 + 56.25) x 1.5^2 = 569.53 J
d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.