Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

?PLEASE SHOW ALL WORK! The correct answers are in bold! A solid ball of mass of

ID: 1998856 • Letter: #

Question

?PLEASE SHOW ALL WORK! The correct answers are in bold!

A solid ball of mass of 0.25 kg rolls without slipping 4 m down an incline that makes an angle of 25 degree a with a horizontal. If it starts from rest, what is its kinetic energy at the bottom of the incline? 1J 2 J 4 J 6 J 8 J A basketball is rolling without slipping along a horizontal surface with total kinetic energy 20 J. How much energy (in Joules) is due to the rotational kinetic energy of the ball about its center of mass? Basketballs are hollow shells. (1 = 2/3 mr^2.) 10 8 13.3 4 12 11. A thin uniform rod (length = 1.2 m, mass = 2.0 kg) is pivoted about a horizontal, frictionless pin through one end of the rod. The rod is released when it makes an angle of 25 degree with the horizontal. What is the angular acceleration of the rod at the instant it is released? 11.1 rad/s^2 7.4 rad/s^2 8.4 rad/s^2 5.9 rad/s^2 6.5 rad/s^2 In the instant of the figure, two particles move in an xy plane. Particle P, has mass 2.5 kg and speed 4.2 m/s, and it is at distance d} =2.0 m from point O. Particle P_2 has mass 6.0 kg and speed 3.5 m/s, and it is at distance d_2 =1.5 m from point O. What are the magnitude (in kgm^2/s) and the direction of the net angular momentum of the two particles about O? L = -8i + 2j L = -10.5 k L = 0 L = 52.5 k L= 10.5k

Explanation / Answer

9) by work energy theorem,

KE = work done by all forces

= 0.25*9.8*4* sin 25 degree

= 4 J answer

option C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote