A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of
ID: 1999121 • Letter: A
Question
A train consisting of one locomotive and 2 cars is moving at a constant speed of 20 mph. The locomotive weighs about 100 tons (1 ton is 1000kg), with each of the cars weighing at about 60 tons. Assume a small (but finite) rolling friction coefficient of mu allmostequalto 0.001 Compute the total force required of the locomotive Compute the necessary strength of the coupling mechanism between the locomotive and car 1, also car 1 and car 2. suppose this train encounters a light grade of 3 degrees. Re-compute your answers in parts (a) and (b)Explanation / Answer
total mass=m=100+60+60=220 ton=220000 kg
N=mg
frictional force=uN=umg=2156
since velocity is constant ,the force must be equal to frictional force=2156N
(b) for locomotive ,strength of coupling mechanisn=u(60+60)*1000*g=1176 N
for car 1 =588 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.