Tina Temple is working in a laboratory and wants to use the pressure in her expe
ID: 1999163 • Letter: T
Question
Tina Temple is working in a laboratory and wants to use the pressure in her experiment to check the reading of the gage attached to the system against the manometer shown below on the right of the system. The manometer is filled with a substance that has a specific gravity of 0.724 and read H = 74.8 cm Barometric pressure is 762 torr. The acceleration of gravity at your location is 9.79 m/s^2 The gage reads in kPa to plusminus0.001 kPa 1 in Hg = 0491 psi = 3.387 kPa = 25.4 torr Find the density of the manometer fluid. Calculate the value that the gage should read if it is calibrated correctly. (If you cannot do part a, you may take the density as 875 kg/m^3 to do this part)Explanation / Answer
Given Data
specific gravity = 0.724
a)
specific gravity = manometer / standard liquid
0.724 = manometer / 1000
manometmer = 724 kg/m^3
Density of manimeter fluid is 724 kg/m^3
b) The value of gage to read calibration correctly is *g * H
= 724 kg/m^3 * 9.8 m/s^2 * 74.8*10^-2 m
= 724 kg/m^3 * 9.79 m/s^2 * 74.8*10^-2 m
= 5301.8 N/m^2
= 5301.8 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.