1.) A wave on a string is described by D(x,t)=(2.8cm)× sin[2(x/(6.0m)+t/(0.16s)+
ID: 1999875 • Letter: 1
Question
1.) A wave on a string is described by D(x,t)=(2.8cm)× sin[2(x/(6.0m)+t/(0.16s)+1)], where x is in m and t is in s.
At t=0.32s, what is the displacement of the string at x=6.5m?
2.) A string with linear density 2.0 g/m is stretched along the positive x-axis with tension 20 N. One end of the string, at x=0m, is tied to a hook that oscillates up and down at a frequency of 100 Hz with a maximum displacement of 1.0 mm. At t=0s, the hook is at its lowest point.
D(x,t)=(1.0mm)sin[(2rad/m)x(200rad/s)t2)]
What is the string's displacement at x=2.5m and t=75ms?
Explanation / Answer
1) D(x,t)=(2.8cm)× sin[2(x/(6.0m)+t/(0.16s)+1)]
Put t=0.32s and x=6.5m
D(x,t)=(0.028)*sin[2(6.5/(6.0)+0.32/(0.16)+1)]= 0.014 m
2) D(x,t)=(1.0mm)sin[(2rad/m)x(200rad/s)t2)]
Put x=2.5m and t=75ms= 0.075s
D(x,t)=(0.001)sin[(2)2.5-(200)0.075-2)] = -4.78*10^-6 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.