A UCI student is running at her top speed of 5.4 m/s to catch a Shuttle bus, whi
ID: 2000374 • Letter: A
Question
A UCI student is running at her top speed of 5.4 m/s to catch a Shuttle bus, which is stopped at the bus stop. When the student is still a distance 40.5 m from the Shuttle bus, it starts to pull away, moving with a constant acceleration of 0.177 m/s2 .
Part A
For how much time does the student have to run at 5.4 m/s before she overtakes the bus?
Part B
For what distance does the student have to run at 5.4 m/s before she overtakes the bus?
Part C
When she reaches the bus, how fast is the bus traveling?
Part D
If the student's top speed is 3.00 m/s , will she catch the bus?
Part E
What is the minimum speed the student must have to just catch up with the bus?
Part F
For what time does she have to run in that case?
Part G
For what distance does she have to run in that case?
Explanation / Answer
student: s = 5.4m/s * t
bus: S = 40.5m + ½ * 0.177m/s² * t²
When does s = S?
5.4t = 40.5+0.0885t²
quadratic in t, solutions at
a)t = 8.75s, 52s (the second one is when the bus catches back up to the student!)
b)s = 5.4m/s * 8.75s = 47.5 m
c) Vbus = at = 0.177m/s² * 8.75s = 1.548 m/s
d) In this case the quadratic equation would not be
0 = 0.885t² - 5.4t - 40.5, but
0 = 0.885t2 - 3t - 40.5
t=16.94
So she would still catch the bus.
e)we used
0.0885t² - 5.4t + 40.5 = 0 to solve a thru c.
t = (-b ± (b² - 4ac) ) / 2a
I think that at the minimum speed, that the discriminant will have a value of 0 so that t will have only one root (and not two). So b² = 4ac = 4(0.0885)(40.5) = 14.337 and b = 3.78 m/s.
f) Check:
3.78t = 40.5 + 0.0885t²
Single root at t = 22.235 s e
(more precise value was v = 3.581165 m/s)
g) s = 3.78m/s * 22.235s = 84.049 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.