Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose you have an electric hot water heater for your house which is an aluminu

ID: 2000421 • Letter: S

Question

Suppose you have an electric hot water heater for your house which is an aluminum cylinder which has a 0.44 m radius and is 2 m high. The walls are 1.0 cm thick. The thermal conductivity of Aluminum is 217 W/(m K). Assume that the temperature of the hot water inside the hot water heater is kept at a constant 90 C, and the external temperature is 27 C.

Part A )

What is the surface area of the cylinder?

Surface area = 6.75 m^2

Part B )

How much energy is lost through the walls of the hot water heater in one week? (Assume thinner surface of the heater is 90 C and the outer surface is 27 C.)

Energy Lost = 5.58*10^12 J

Part C )

Assume you pay $0.10 per kW-hour for electricity. How much would it cost just to keep the hot water inside the heater for one week?

Cost for one week = 1.55*10^5 dollars

I NEED HELP WITH PART D & E

Part D )

Suppose that you wrap the hot water heater on all sides with a 10 cm thick blanket of fiberglass insulation which has a thermal conductivity of 0.04 W/(m K). Assume the inner surface of the fiberglass insulation is at 90 C and the outer surface is at 27 C, and the total surface area is still what you calculated in part A.

Energy Lost = J

Part E )

Assume you pay $0.10 per kW-hour for electricity. How much would it cost just to keep the hot water inside the fiberglass-wrapped heater for one week?

Cost for one week = dollars

PLEASE HELP!! Stuck!

Explanation / Answer

A) Surface area including top and bottom = 2 R H + 2 R^2
= (2 x x 0.44 x 2.0) + (2 x x 0.44 x 0.44)
= 5.529 + 1.216
= 6.745 m^2 = surface area

B) Q = k A /w   where Q is power loss (Watts) ,k = conductivity; A= surface area; = temperature difference; w = wall thickness
Q = 217 x 6.745 x (90-27) / 0.01 = 9221089.5 Watts
Energy = power x time
= 9221089.5 x 3600 x 24 x 7 (seconds in 1 week)
= 5.58 x 10^12 Joules per week

C) 1KWh = 1000watts x 3600 sec = 3.6 x 10^6 Joules
Energy loss in KWh:
= 5.58 x 10^12 / 3.6 x 10^6
= 1.55 x 10^6 KWh

Cost = $0.10 x 1.55 x 10^6
= $155000

D) Conductivities are in the ratio of 217 / 0.04 i.e 5425:1
Also, thickness of fiberglass is 10 times that of aluminium.
Heat loss will be in the ratio 54250 : 1 since 'A' and ' ' have remained constant

Heat loss will be 5.58 x 10^12 / 54251
= 102.9 MJ per week

E) Cost will be $155000 / 54251
= $2.86

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote