Use the work example above to help you solve this problem. Find the horizontal a
ID: 2000519 • Letter: U
Question
Use the work example above to help you solve this problem. Find the horizontal and vertical components of the d = 1.01*10^2 m displacement of a superhero who files from the top of a tall building along the path shown in Figure a. Suppose instead the superhero leaps in the other direction along a displacement vector B^right arrow, to the top of a flagpole where the displacement components are given by B_x = -24.5 m and B_y = 11.1 m. Find the magnitude and direction of the displacement vector. Suppose the superhero had flown 155 m at a 100 degree angle with respect to the positive x-axis. Find the components of the displacement vector. Suppose instead, the superhero had leaped with a displacement having an x-component of 34.0 m and y-component of 21.7 m. Find the magnitude and direction of the displacement vector.Explanation / Answer
Exercise
a)
x component of displacement vector = 150*cos(100) = - 26.047 m
y component of displacement vector = 150*sin(100) = 147.72 m
b)
x component of displacement vector = 34 m
y component of displacement vector = 21.7 m
magnitude = sqrt(34^2 + 21.7^2) = 40.33 m
direction = arctan(21.7/34) = 32.550
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.