A hockey puck raft made of lead (density= 11,300kg/m^3) with diameter 13.5cm and
ID: 2000542 • Letter: A
Question
A hockey puck raft made of lead (density= 11,300kg/m^3) with diameter 13.5cm and height 4.0cm. A 4.0cm x 4.0cm x 4.0cm cube of Iridium (density= 22,560 kg/m^3) is suspended by a string from the bottom of lead puck. The puck and cube are then placed in a tank of mercury (density= 13,600 kg/m^3) where they are at rest and a float.
a) what is the tension in the string supporting the Iridium cube?
b) how much of the lead pucks 4.0cm height is submerged in the mercury? (note: don’t forget to account for the connected cube. )
Explanation / Answer
(a)
Net force on Iridium cube is zero
64 x 10-6 x 9.8 x 22560 = T + 64 x 10-6 x 9.8 x 13600
T = 5.62 N
(b)
Net force on Iridium cube and Lead puck is zero
64 x 10-6 x 9.8 x 22560 + 3.14 x ( 13.5 )3 x 10-6 x 11300 x 9.8 =
64 x 10-6 x 9.8 x 13600 + 3.14 x ( 13.5 )3 x 10-6 x 13600 x 9.8 x (x / 4)
x = 3.62 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.