A 50-cm-long spring is suspended from the ceiling. A 330 g mass is connected to
ID: 2001023 • Letter: A
Question
A 50-cm-long spring is suspended from the ceiling. A 330 g mass is connected to the end and held at rest with the spring unstretched. The mass is released and falls, stretching the spring by 24 cm before coming to rest at its lowest point. It then continues to oscillate vertically.
A. What is the spring constant? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B.What is the amplitude of the oscillation? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
C. What is the frequency of the oscillation? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) Change in potential energy = energy stored in spring
=> 0.33*9.8*0.24 = 0.5*K*0.24*0.24
=> k = 0.33*9.8*0.24/(0.5*0.24*0.24) = 26.95 m/s^2 Answer
B) A = 0.24/2 = 0.12 m Answer
C) F = sqrt(K/M)/(2*pi) = sqrt(26.95/0.33)/(2*pi) = 1.44 Hz Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.