A proton moves at 4.40 X 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a unifo
ID: 2001736 • Letter: A
Question
A proton moves at 4.40 X 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 7.60 X 10^3 N/C. Ignore any gravitational effects.
(a) Find the time interval required for the proton to travel 6.00 cm horizontally.
______ns
(b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 6.00 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.)
______mm
(c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 6.00 cm horizontally.
v with arrow = ____i + _____ j km/s
Explanation / Answer
a.)
as electric field is perpendicular to the velocity of charge so force exert in horizontal direction by electric field become zero
time interval required for the proton to travel 6.00 cm horizontally = Distance / speed
= 0.06 m / (4.40 X 10^5 m/s ) = 1.3636 *10^-7 s = 136.36 ns
b.)
force exert in verical direction = qE = 1.6 * 10^ -19 C * 7.60 X 10^3 N/C = 1.216 * 10^-15 N
using equn of motion
F = ma
a= 1.216 * 10^-15 N / 9.1 * 10^-27
a= 1.336 *10^11 m/s
s = ut + 0.5 a*t^2
s = 0 + 0.5 * 1.336 *10^11 m/s *(1.3636 *10^-7)^2 s = 1.242 * 10^-3 m = 1.242 mm
c.)
using equnation of motion
vertical velocity(Vy) = u + at
Vy = 0 + 1.336 *10^11 * 1.3636 *10^-7 s = 1.859 * 10^4 m/s
Vx = 4.40 X 10^5 m/s
v with arrow = 4.40 X 10^2 i + 1.859 * 10^1 j Km/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.