What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.50 cm, 0),
ID: 2001739 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.50 cm, 0), due to Q1 alone?
What is the x-component of the total electric field at P?
What is the y-component of the total electric field at P?
What is the magnitude of the total electric field at P?
Now let Q2 = Q1 = 3.80 ?C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Two charges, Q1= 3.80 ?C, and Q2= 5.00 ?C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure. 2 2Explanation / Answer
Given that
Two charges, Q1= 3.80 C, and Q2= 5.00 C
Now the distance between the charge Q1 and the point P is
r1 =(3.502 +6.502)1/2 =7.382cm
and the distance between the charge Q2 and the point P is
r2 =(3.502 +6.502)1/2 =7.382cm
Now the direction is given by
tantheta =3.50/6.50==>theta =28.30degrees
The electric field due to the charge Q1 at the point P is given by
E1 =KQ1/r12 =(9*109)(3.80*10-6C)/(7.382*10-2)2=0.627*107N/C =6.27*106N/C
and the electric field due to charge Q2 at the point P is given by
E2 =KQ2/r22 =(9*109)(5.00*10-6C)/(7.382*10-2)2=0.627*107N/C =8.25*106N/C
Therefore the x-component of the total electric field at point P is
Ex =E1costheta+E2costheta
=6.27*106N/C*cos(28.30)+8.25*106N/C*cos(28.30)=5.520*106N/C+7.263*106N/C
=1.2783*107N/C
And the y the component of the total electric field at point P is
Ey =-E1sintheta+E2sintehta
=-6.27*106N/C*sin(28.30)+8.25*106N/C*sin(28.30)=-2.972*106N/C+3.911*106N/C
=0.0939*107N/C =9.39*105N/C
The magnitude of the total electric field at point P is
E =(Ex2+Ey2)1/2=((1.2783*107)2 +(0.0939*107)2)1/2
=1.281*107N/C
Now let Q2 = Q1 = 3.80 C =3.80*10-6C
The total electric field at point P is
Ex =2E1costheta
Ey =0
Total electric field is E=2E1costheta =2*6.27*106N/C*cos(28.30)=1.104*107N/C
Now the forcec on the electron placed at point P is
F =QE =1.104*107N/C*1.6*10-19C =1.7664*10-12N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.