6. Spymaster Chris, flying a constant 21s km/h horizontally in a low-flying heli
ID: 2001740 • Letter: 6
Question
6. Spymaster Chris, flying a constant 21s km/h horizontally in a low-flying helicopter, wants to drop secret documents into her contact's open car which is traveling 155 km/h on a level highway h-75.0 m below. is traveling 155 km/h on a levl a. What is the total time the package is in flight? (10 pts.) b. At what angle (with the horizontal) should the car be in her sights when the packet is released? (10 pts.) c. What is the final velocity of the package with respect to the car? (15 pts.) d. What is the final velocity of the package with respect to the road? (15 pts.)Explanation / Answer
The vertical motion is given by
h =(1/2)gt2
75m =0.5*9.81t2
t =Sqrt(75/9.81*0.5) =3.910s for the package to fall
Here the package is alos moving horizontally .The helicopter has a horizontal speed greater thanthat of the car
Then the differenceis is
215-155 =60km/h=16.667m/s
Therefore the package gains a velocity of 16.667 metersevery seond horizontally
The car moves to a distance of =velocity *time =16.667*3.910s =65.166meters horizontally
Then the direction is given by
theta=tan-1(75/65.166)=49.01degrees below the horizontal
The angle with the positive x axis is 360 -49.01 =310.986 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.