Suppose you want to determine the electric field in a certain region of space. Y
ID: 2001747 • Letter: S
Question
Suppose you want to determine the electric field in a certain region of space. You have a small object of known charge and an instrument that measures the magnitude and direction of the force exerted on the object by the electric field. (a) The object has a charge of +35.0 C and the instrument indicates that the electric force exerted on it is 50.0 N, due east. What are the magnitude and direction of the electric field? E = (b) What are the magnitude and direction of the electric field if the object has a charge of -30.0 C and the instrument indicates that the force is 40.0 N, due west? E =
Explanation / Answer
the relation between eectric field (E) and electric force(F) is given by F = Eq
where q is charge
part A : E = F/q = 50 *10^-6/35 * 10^-6
E = 50/35
E = 1.428 N/C , this is towards east
----------------------------------
part B:
E = F/q
E = 40 *10^-6/(-30*10^-6)
E = -1.334 N/C
this is towards opposite of west = east again
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.