Consider a pipe whose ends can be open or closed. When we leave one end of the p
ID: 2001877 • Letter: C
Question
Consider a pipe whose ends can be open or closed. When we leave one end of the pipe open, it has a fundamental frequency of 1290 Hz .
Part A
How long is this pipe? Use v = 344 m/s.
Part B
If one end is now closed, find the wavelength of the new fundamental.
Part C
If one end is now closed, find the frequency of the new fundamental.
Please help with this!
Consider a pipe whose ends can be open or closed. When we leave one end of the pipe open, it has a fundamental frequency of 1290 Hz .
Part A
How long is this pipe? Use v = 344 m/s.
L = mPart B
If one end is now closed, find the wavelength of the new fundamental.
= mPart C
If one end is now closed, find the frequency of the new fundamental.
f = HzPlease help with this!
Explanation / Answer
part A
fundamental frequency for open pipe is => n = v / 2L
so
L = 344 / 2 x 1290
L =.13 m
part B)
fundamental wavelenth = 4L = 4 x .13 = .53 m
part C)
fundamental frequency = v / 4L = 344 / 4 x .13 = 661 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.