A ball is dropped from the top of a 54.0 m -high cliff. At the same time, a care
ID: 2002351 • Letter: A
Question
A ball is dropped from the top of a 54.0 m -high cliff. At the same time, a carefully aimed stone is thrown straight up from the bottom of the cliff with a speed of 22.0 m/s . The stone and ball collide part way up.
Part A
How far above the base of the cliff does this happen?
A ball is dropped from the top of a 54.0 m -high cliff. At the same time, a carefully aimed stone is thrown straight up from the bottom of the cliff with a speed of 22.0 m/s . The stone and ball collide part way up.
Part A
How far above the base of the cliff does this happen?
Explanation / Answer
let after time t they collide,
so A travels DA = 0.5 x 9.81 x t2
and DB = 22t - 0.5 x 9.81 x t2
=> 0.5 x 9.81 x t2 + 22t - 0.5 x 9.81 x t2 = 54
=> t = 54/22 = 2.454545 sec.
height from base = 22 x 54/22 - 0.5 x 9.81 x (54/22)2 = 24.448 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.