When the tungsten filament in a 60 W, 120 V light bulb reaches 1950° C, 60 W of
ID: 2002616 • Letter: W
Question
When the tungsten filament in a 60 W, 120 V light bulb reaches 1950° C, 60 W of electric power is used to produce light and heat.
(a) Find the current through the filament under these conditions, which are established very shortly after the light is turned on.
I got this one correct! i=p/v =0.5 A
(b) Find the filament current when the light is first turned on, assuming an initial filament temperature of 20° C.
(c) Find the power used when the light is first turned on, assuming an initial filament temperature of 20° C.
(d) Estimate the time needed to heat the filament to 1950° C. The filament has a mass of 0.038 g and a specific heat of 0.032 cal/g-C°.
Explanation / Answer
What you got for answer of a) is incorrect it’s answer for b).
Detainled solution as below,
b) I = P/V = 60/120 = 0.5A
a) Initial resistance at 20 C = R = V/I = 120/0.5 = 240 ohm
Final resistance at 1950 C = Rf = Ri ( 1+tungsten*T) = 240*(1+0.0045*(1950-20)) = 2324.4 ohm
If = V/Rf = 120/2324.4 = 0.0516 A
c) Q= Wt = mc T
t= mcT/W = [0.038*0.032*(1950-20)]/60 = 0.039s = 0.04s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.