A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.1 m/s in the +
ID: 2003236 • Letter: A
Question
A satellite in outer space is moving at a constant velocity of 21.1 m/s in the +y direction when one of its onboard thruster turns on, causing an acceleration of 0.360m/s2 in the +x direction. The acceleration lasts for 49.0 s, at which point the thruster turns off.
(a) What is the magnitude of the satellite's velocity when the thruster turns off?
m/s
(b) What is the direction of the satellite's velocity when the thruster turns off? Give your answer as an angle measured counterclockwise from the +x-axis.
° counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
PART A
Final V in x direction = (a*t) = 0.360*49 = 17.64 m/s
Final V is sqrt(17.642+ 21.12 ) = 27.503 m/s
PART B
Dir. = arctan (21.1/17.64) = 50.10 degrees clockwise from the +x direction .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.