You are on the roof of a tall building. Your TA (who is 1.8m tall) is walking by
ID: 2003473 • Letter: Y
Question
You are on the roof of a tall building. Your TA (who is 1.8m tall) is walking by, and you drop (from rest at the level of the roof) a water balloon on him. It takes 2s for the balloon to go from the roof of the building to your TA’s head. (a)[6 pts] How tall is the building? (b)[5 pts] What was the velocity of the balloon when it hit your TA? (c)[8 pts] If instead of dropping the balloon from rest, you threw it down (speed 10 m/s straight down as it passes the roof level), how fast would it be traveling when it hits your TA and how long would it take? (d)[5 pts] If the building was twice as tall, how long will it take an object dropped from rest (at roof level) to hit the ground?
Explanation / Answer
h = height of building
d = displacement of balloon = h - 1.8
t = time = 2 s
a = acceleration = - 9.8 m/s2
Vo = initial velocity = 0 m/s
using the equation
d = Vo t + (0.5) a t2
h - 1.8 = 0 (2) + (0.5) (9.8) (2)2
h = 21.4 m
b)
Vf = Vi + a t = 0 + (9.8) (2) = 19.6 m/s
c)
using the equation
d = Vo t + (0.5) a t2
21.4 - 1.8 = 10 t + (0.5) (9.8) t2
t = 1.225 sec
Vf = Vi + a t = 10 + (9.8) (1.225) = 22.01 m/s
d)
using the equation
h = Vo t + (0.5) a t2
2 x 21.4 = 0 t + (0.5) (9.8) t2
t = 2.96 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.