16-18 An elevator car is suspended by a single steel cable. The car has a mass o
ID: 2004485 • Letter: 1
Question
16-18 An elevator car is suspended by a single steel cable. The car has a mass of 520 kg and it contains a passenger whose mass is 80 kg. The mass of the cable can be ignored. 16. If the elevator is traveling vertically downwards at a constant speed of 2.00 m/s, calculate the tension in the cable.17. If the elevator is accelerating downwards with a constant acceleration of magnitude 1.00 m/s2, calculate the tension in the cable.
18. If the maximum tension that the cable can safely withstand is 9000 (N), and the maximum upward
acceleration of the elevator is 1.00 m/s2, how many 80 kg passengers may be safely carried in the elevator?
Explanation / Answer
the elevator car mass m1 = 520 kg and passenger mass m2 = 80 kg. (16) if the elevator traveling constant speed then the acceleration is zero. i.e a = 0 (since v = constant) Applying the Newton's 2nd law of motion, the tension in cable T = (m1+m2)g +0 T = 5880 N (17) If the elevator is accelerating downwards with a constant acceleration of magnitude 1.00 m/s2. a = 1.00 m/s62 the tension T = (m1+m2)g - (m1+m2)a T = 5880 - 600 T = 5280 N (18) If the maximum tension that the cable can safely withstand is 9000 (N), therefore T = (m1+m2)g + (m1+m2)a = m1(1+9.8)+80(1+9.8) 9000 = m1(10.8) + 864 m1 = 753.33 kg the maximum mass carried is 753.33 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.