1.5-V battery stores 5.0 kJ of energy. How long can it light a flashlight bulb t
ID: 2004619 • Letter: 1
Question
1.5-V battery stores 5.0 kJ of energy. How long can it light a flashlight bulb that draws 0.60 A?Four wires meet at a junction. The first carries 4.0 A into the junction, the second carries 5.0 A out of junciton, and the third carries 2.0 A out of junction. (a) How much current does the fourth wire carry? (b) Which direction (into or out of the junction)?
Four 20-Ohm resistors are connected in series and the combination is connected to a 20-Vemf device. What is the current in any one of the resistors?
Explanation / Answer
1.5-V battery stores 5.0 kJ of energy. How long can it light a flashlight bulb that draws 0.60 A? P = E*I*t P= 5.0 kJ (1kJ=1000J , 1J=1Ws (wattseconds)) E = 1.5 V , I = 0.60 A , t = time = 5000J = (1.5 V)(0.60A)t = 5000J = 0.9t t = 5000/0.9 = 5555.56 s (t has to be in hours) t = 5555.56/(60*60) = 1.54 hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.