Give the time it takes for a vocal tract to open and close (5.5ms), the speed of
ID: 2004677 • Letter: G
Question
Give the time it takes for a vocal tract to open and close (5.5ms), the speed of sound (332m/s) and the length of the vocal tract (11cm), calculate the first three Formants.My professor calculated the fundamental glottal frequency (1/.0055s = 181.82Hz) but then I didn't write down what to do afterwards.
I think I'm supposed to divide the velocity by the wavelength (332/[4*.11m]) which gives me 754.55Hz, and that the second and third Formants are multiples of 3 and 5 of that frequency, but I'm not sure.
Thanks.
Explanation / Answer
vocal tract is open closed tube then first harmonic f1 = v/4L = 332m/s/ 4 * 11m = 7.54Hz third harmonic f3= 3f1 = 22.63Hz fiftn harmonic f5 = 5f1 = 37.7Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.