A spring (k=75 N/m) has an equilibrium length of 1.00 m. The spring is compresse
ID: 2005161 • Letter: A
Question
A spring (k=75 N/m) has an equilibrium length of 1.00 m. The spring is compressed to a length of 0.50m and a mass of 2.0kg is placed at its free end on a frictionless slope which makes an angle of 41 degrees with respect to the horizontal. The spring is then released.
a) If the mass is not attached to the spring, how far up the slope will the mass move before coming to rest?
b) If the mass is attached to the spring, how far up the slope will the mass move before coming to rest?
c) Now the incline has a coefficient of kinetic friction k . If the block, attached to the spring, is observed to stop just as it reaches the spring's equilibrium position, what is the coefficient of friction k?
Explanation / Answer
Given that spring constant k = 75 N /m Length L = 1.00m compressed length x = 0.5 m mass m = 2.0 kg a ) 1/2 kx^2 = 1/2 mv_0^2 75 * ( 0.5 m)^2 = 2.0 kg * v_0 ^2 v_0 = 3.06 m/s using kinematic equation a = - g sin 41 = - 6.42 m/s^2 v^2 - v_0 ^2 = 2 a s 0 - ( 3.06 m/s )^2 = 2 * (-6.42 m/s^2 ) * s s = 0.728 m b ) from law of conservation of energy distance is d = 0.5 m c ) coefficient of frictionb is µ mg cos 41 * x = 1/2 kx^2 µ * 2.0 * 9.8 *cos (41) 0.5 = 1/2 *75 * (0.5 )^2 µ = 1.267Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.