A space traveller weighs herself on earth, at a location where the acceleration
ID: 2005374 • Letter: A
Question
A space traveller weighs herself on earth, at a location where the acceleration due to gravity is 9.82 m/s^2, and finds a value of 593 N. What is her mass?________kg
( please show steps so I may be able learn)
The traveller travels to a planet in a neighboring galaxy. It is a long trip, buy she somehow manages to maintain her physical condition by conscientious exercise and diet control. The acceleration on this planet is 12.9m/s^2. what is the travelers mass on this planet?
________kg
And her weight there?
_________N
Explanation / Answer
1) weight = mg = 593 N
m = weight / g = 593 / 9.82 = 60.387 kg
2) mass will not change, the traveler's mass = 60.387 kg
3) weight = mg = 60.387 * 12.9 = 778.99 N
remember to use the acceleration on that planet.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.