You make the following observation: when a 1-kg and a 2-kg are dropped from the
ID: 2005724 • Letter: Y
Question
You make the following observation: when a 1-kg and a 2-kg are dropped from the same height, 50-m above the ground, both masses have a velocity of -9.8 m/s after 1 second, a velocity of -19.6 m/s after 2 seconds and a velocity of -29.4 m/s after 3 seconds. Using thisa. Explain why you can conclude that the force of gravity acting on the 1-kg mass is constant and directed downward.
b. why the force of gravity acting on the 2-kg mass is twice the magnitude of that acting on the 1-kg mass
Any help would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
The gravitational force = mgh a) The force of gravity on 1 kg = mgh = 1 * 9.8 * 50 = 490 N b) The force of gravity on 2 kg = mgh = 2 * 9.8 * 50 = 980 N Since the mass is doubled the force of gravity on 2 kg is doubled than that of the gravity force on 1 kg b) The force of gravity on 2 kg = mgh = 2 * 9.8 * 50 = 980 N Since the mass is doubled the force of gravity on 2 kg is doubled than that of the gravity force on 1 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.