Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. 11.7 ft/s b. 13.7 ft/s c. 14.7 ft/s d. 15.7 ft/s 2. In the fan shown below, t

ID: 2006639 • Letter: A

Question

a. 11.7 ft/s

b. 13.7 ft/s

c. 14.7 ft/s

d. 15.7 ft/s

 

2. In the fan shown below, the blades suddenly experience an angular acceleration of 3 rad/s^2. If the blades are rotating with an initial angular velocity of 5 rad/s, determine the speed of point P when the blades have turned 2.5 revolutions.

b. 19.1 ft/s

c. 26.1 ft/s

d. 28.1 ft/s

 

3. Determine the magnitude of the accleration at P when the blades have turned 2.5 revolutions. -From above equaiton

a. 0 ft/s

b. 5.25 ft/s

c. 202.68 ft/s

d. 208.74 ft/s

 

 

Please explain each one, thank you.

Explanation / Answer

1) Given that angular velocity w=3 rad/s    radius r-1.5ft then the angular accleartion is a=rw2                                                  =13.7ft/s2 Option b is correct choice 2)given that =2.5 rev=2.5 x 2rad             angular accleration =3rad/s2            intial angular velocity o =5 rad/s              radius r=1.75ft using the kinematic relation    2=o2+2        =25+2(3)(5)        =119.247    =10.920 rad/s hence the velocity is v=r                                     =(1.75)(10.920)                                     =19.1ft/s option B is correct choice 3) the accleration is a=r2                                    =208.74 ft/s option d is correct choice 2)given that =2.5 rev=2.5 x 2rad             angular accleration =3rad/s2            intial angular velocity o =5 rad/s              radius r=1.75ft using the kinematic relation    2=o2+2        =25+2(3)(5)        =119.247    =10.920 rad/s hence the velocity is v=r                                     =(1.75)(10.920)                                     =19.1ft/s option B is correct choice 3) the accleration is a=r2                                    =208.74 ft/s option d is correct choice             angular accleration =3rad/s2            intial angular velocity o =5 rad/s              radius r=1.75ft using the kinematic relation    2=o2+2        =25+2(3)(5)        =119.247    =10.920 rad/s hence the velocity is v=r                                     =(1.75)(10.920)                                     =19.1ft/s option B is correct choice 3) the accleration is a=r2                                    =208.74 ft/s option d is correct choice
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote