A man of mass 60 kg falls from rest and slides down a ski-slope (without his ski
ID: 2006736 • Letter: A
Question
A man of mass 60 kg falls from rest and slides down a ski-slope (without his skis) as shown (diagram not to scale). At point P, at which he has fallen a vertical height H meters as shown, his speed is vo =10 m/s. Assume he slides without any frictional force or air resistance acting on him until he reaches point P.
A11. The value of H is
A12. After point P, air resistance and friction cannot be ignored and have a significant effect on his subsequent motion. If 720 J of his mechanical energy at P are transformed into heat as he slides from P to Q, with what speed does he arrive at Q (note that this does NOT depend on your answer to A11)?
Explanation / Answer
change in height = 8 - 5 = 3 metres ;
gain in PE = mgh = 60 * 9.8 * 3 = 1764 J ;
L = loss in mechanical energy = - 720 J ;
K + P + L = 0 ;
or K = - ( P + L )
or K = - ( 1764 - 720 )
or K = - 1044 ;
or 0.5 m ( v2^2 - v1^2 ) = - 1044 J ;
or 0.5 * 60 ( v2^2 - 10^2 ) = -1044 ;
or v2 = 8.07465 m /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.