A puck (mass m1 = 4.95 kg) slides on a frictionless table as shown in the figure
ID: 2006897 • Letter: A
Question
A puck (mass m1 = 4.95 kg) slides on a frictionless table as shown in the figure below. The puck is tied to a string that runs through a hole in the table and is attached to a mass m2 = 14.8 kg. The mass m2 is initially at a height of h = 14.8 m above the floor with the puck traveling in a circle of radius r = 3.96 m with a speed of 14.8 m/s. The force of gravity then causes mass m2 to move downward a distance 1.49 m.(a) What is the new speed of the puck?
(b) What is the change in the kinetic energy of the puck?
Explanation / Answer
A) Vf = ri/rf(vi)
rf = r - m2
= 3.96/(3.96-1.48) x 14.8
= 23.63 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.