Can someone help me with these difficult physics questions? The G string on a gu
ID: 2006921 • Letter: C
Question
Can someone help me with these difficult physics questions?The G string on a guitar has a fundamental frequency of 196 Hz and a length of 0.63 m. This string is pressed against the proper fret to produce the note C, whose fundamental frequency is 262 Hz. What is the distance L between the fret and the end of the string at the bridge of the guitar (see Figure 17.20b)?
m
The fundamental frequency of a string fixed at both ends is 350 Hz. How long does it take for a wave to travel the length of this string?
Explanation / Answer
? = v/f = 2L/n. These are fundamental so n=1 v = 2Lf= 2(0.62 m)( 196 Hz) = 243 m/s When we push the string on the fret down, the tension and linear mass density remain the same, so the velocity is the same. L = v/2f= (243 m/s)/2(262 Hz) = 0.46 m The fundamental frequency of a string fixed at both ends is 350 Hz. How long does it take for a wave to travel the length of this string? t = L/v = L/2Lf = 1/2f = 1/(2*350) = 1/700 = 1.43 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.