Two curling contestants dispute possession of a stone of mass 17.7 kg. The mass
ID: 2007392 • Letter: T
Question
Two curling contestants dispute possession of a stone of mass 17.7 kg. The mass of contestant A is 57.5 kg, whereas that of contestant B is 111.4 kg. Contestant A pulls on the stone with a horizontal force of 17.3 N, but is unable to break contestant B’s grip. The result is a stalemate (the stone does not accelerate).a.Neglecting (for now) frictional forces between the stone and the ice, what is the horizontal force that contestant B exerts on the stone? [Note: Indicate a pull (a force in contestant B’s direction) by a positive sign and a push (a force in contestant A’s direction) by a negative sign.]
b.What is the minimum coefficient of static friction required between the contestants and the ice (assume that it is the same for both contestants)?
Explanation / Answer
a . B exerts an equal and opposite foirce = + 17.3 N ; since it is a pull
b . in first case
17 .3 = mA g ;
or = 17.3 / ( mA * 9.8 ) = 17.3 / ( 57.5 *9.8 ) = 0.03070
in second case ,
17.3 = mB g ;
17.3 = * 114.4 * 9.8 ;
or = 0.015430 ;
we wil take the amximum of the above two found values of
minimum coefficint of friction = 0.03070
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.