A) The Queen Elizabeth 2 The luxury liner Queen Elizabeth 2 has a diesel-electri
ID: 2007645 • Letter: A
Question
A) The Queen Elizabeth 2 The luxury liner Queen Elizabeth 2 has a diesel-electric powerplant with a maximum power of 93 MW at a cruising speed of 32.0 knots. What forward force is exerted on the ship at this speed? (1 knot = 1.852 km/h.)B)Work Done by 2-D Force What work is done by a force = ((3 N/m)x) + (3 N), with x in meters, that moves a particle from a position 1 = (2 m) + (3 m) to a position 2 = - (4 m) - (3 m)?
C)Crate on an Incline To push a 20.0 kg crate up a frictionless incline, angled at 16.0° to the horizontal, a worker exerts a force of magnitude 200 N parallel to the incline. The crate slides 1.45 m.
What is the total work done on the crate?
J
Explanation / Answer
A) Given that the power of the power plant is P = 93 MW P = 93x106 W Cruising speed is v = 32.0 knots = 32.0*1.852 km/h = 59.264 km/h = 16.462 m/s If the ship moving with constant speed, the power related to velocity as P = F v F = P / v = ( 93x106 W) / (16.462 m/s) = 5.65x106 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.