The question will refer to this preceeding info: A uniform ladder l = 10.0 m lon
ID: 2009301 • Letter: T
Question
The question will refer to this preceeding info:A uniform ladder l = 10.0 m long and weighing W = 56.7 N rests against a smooth vertical wall as shown in figure a. If the ladder is just on the verge of slipping when it makes a ? = 45.0° angle with the ground, find the coefficient of static friction between the ladder and ground.
Actual question:
If the coefficient of static friction is 0.355, and the same ladder makes a 61.0° angle with respect to the horizontal, how far along the length of the ladder can a 74.0-kg painter climb before the ladder begins to slip?
Will rate immediately with lifesaver if correct answer is provided, thanks!!
Explanation / Answer
6.5m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.