A plane electromagnetic sinusoidal wave of frequency 51.1 MHz travels in free sp
ID: 2009362 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic sinusoidal wave of frequency 51.1 MHz travels in free space.
The speed of light is 2.99792 × 108 m/s.
1) Determine the wavelength of the wave.
Answer in units of m. Answer must be to 6 significant digits!
2) Find the period of the wave.
Answer in units of s. Answer must be to 6 significant digits!
3) At some point and some instant, the electric field has has a value of 658 N/C. Calculate the magnitude of the magnetic field at this point and this instant.
Answer in units of T. Answer must be to 6 significant digits!
Explanation / Answer
1) Given frequency of electromagnetic wave f = 51.1 *106 Hz speed of light v = 2.99792 * 10 8 m/s wave length of the wave = c / f = 2.99792 *10 8 / 51.1 *10 6 = 5.8667710 m 2) time period of the wave T = 1 / f = 1 / 51.1 *10 6 = 1.956947*10-8 s 3) given magnitude of electric field E = 658 N /C the relation between electric field and magnetic field E / B = c magnitude of magnetic field B = E / c = 658 N /C / ( 2.99792 * 10 8 m/s ) = 2.1948550*10-6 TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.