A flat coil of wire is used with an LC-tuned circuit as a receiving antenna. The
ID: 2009506 • Letter: A
Question
A flat coil of wire is used with an LC-tuned circuit as a receiving antenna. The coil has a radius of 0.35 m and consists of 440 turns. The transmitted radio wave has a frequency of 1.2 MHz. The magnetic field of the wave is parallel to the normal to the coil and has a maximum value of 2.0 10-13 T. Using Faraday's law of electromagnetic induction and the fact that the magnetic field changes from zero to its maximum value in one-quarter of a wave period, find the magnitude of the average emf induced in the antenna during this time.V
Please provide explanation and answer.
Explanation / Answer
number of turns N = 440area of the coil A = r2 = 3.14*0.35*0.35 frequency f = 1.2*106 Hz magnetic field B = 2*10-13 T
amplitude of magnetic field, time to go from zero to B is dt = T/4 = 1/4f ............ (1) (since T = 1/f) using Faraday's law , the average emf = d/dt = NAB/dt ............ (2) the magnitude of the average emf induced in the antenna during this time is
Vav = NAB/(1/4f) = 4NABf
Vav = N*A*B*4f
= 440*3.14*0.35*0.35*2*10-13*4*1.2*106
= 16.247*10-5 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.