Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A very noisy chain saw operated by a tree surgeon emits a total acoustic power o

ID: 2010808 • Letter: A

Question

A very noisy chain saw operated by a tree surgeon emits a total acoustic power of 22.0 W uniformly in all directions.

A: At what distance from the source is the sound level equal to 107 dB?
R1 = ? m

B: At what distance from the source is the sound level equal to 50.0 dB ?
R2 = ? km

Also, A trumpet player is tuning his instrument by playing an A note simultaneously with the first-chair trumpeter, who has perfect pitch. The first-chair player's note is exactly 440 Hz, and 2.00 beats per second are heard.

What are the two possible frequencies of the other player's note?
f = ? Hz

Help with how to work these problems would really be appreciated! Thanks!



Explanation / Answer

Given that Total acoustic power P = 22.0 W ------------------------------------------------------------ We have the formula for the intensity level is               = (10 dB)log [I/Io]          A) Given that = 107 dB            (107 dB) = (10 dB)log [I/Io]              I = Io 10^10.7                = (10 ^-12 W/m2)(10 ^10.7)                = 0.050 W/m2 But I = P/(4R^2)        R = [P/(4I)]            =   [(22.0 W)/(4(0.050 W/m2))]                       = 6.0 m B) Given that = 50.0 dB            (50.0 dB) = (10 dB)log [I/Io]              I = Io 10^5                = (10 ^-12 W/m2)(10 ^5)                = 10 ^-7 W/m2 But I = P/(4R^2)        R = [P/(4I)]            =   [(22.0 W)/(4(10 ^-7 W/m2))]                       = 1323.14 m B) Given that = 50.0 dB            (50.0 dB) = (10 dB)log [I/Io]              I = Io 10^5                = (10 ^-12 W/m2)(10 ^5)                = 10 ^-7 W/m2 But I = P/(4R^2)        R = [P/(4I)]            =   [(22.0 W)/(4(10 ^-7 W/m2))]                       = 1323.14 m            (50.0 dB) = (10 dB)log [I/Io]              I = Io 10^5                = (10 ^-12 W/m2)(10 ^5)                = 10 ^-7 W/m2 But I = P/(4R^2)        R = [P/(4I)]            =   [(22.0 W)/(4(10 ^-7 W/m2))]                       = 1323.14 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote