A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 2010950 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +209 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 15.9 s the angular velocity increases to +300 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +209 rad/s during the entire 15.9-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +300 rad/s during the entire 15.9-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 15.9-s interval.(a) ? = ? rad
(b) ? = ? rad
(c) ? = ? rad
Explanation / Answer
Time interval t = 15.9 sec (A) initial velocity 0 = 209 rad /s angular displacement = 0 * t = ( 209 rad /s )( 15.9 sec ) = 3323.1 rad (b) final velocity = 300 rad /sec angular displacement = * t = ( 300 rad /s )( 15.9 sec ) =4770 rad (c) angular accelaration = change in velocity /time interval = / t = ( ( 300 -209 ) / 15.9 ) rad /s^2 = 5.72 rad /s^2 according to kinematic relation 2 - 02 = 2 = (2 - 02 ) / 2 plug all values we get = 4048.9 radRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.