<p>The density of the atmosphere of Mars is 0.0154kg / m<sup>3</sup>. Planning a
ID: 2011140 • Letter: #
Question
<p>The density of the atmosphere of Mars is 0.0154kg / m<sup>3</sup>. Planning a mission to explore the<br />surface of Mars using balloons suspended just above the surface. If the balloons are made<br />of a thin material with mass per unit area of 5g / m<sup>2</sup> and are inflated with a very light gas of negligible mass, determine:<br /><br />a)The diameter of the balloons so that they could hold in the air just above the Martian surface.<br /><br />b)If the diameter of these balloons were three times the diameter of part a, determine how much mass of<br />instruments could be carried.</p>Explanation / Answer
Balance the downward force due to gravity with the upward force due to difference in pressure as
*4pi*r^2=(4/3)pi*r^3, is the atmospheric density on mars, is the areal mass density of balloon material.
r=15/15.4=0.97m
in b) part, extra mass that can be carried=(4/3)pi*r1^3-*4pi*r1^2, r1=3*r
=18*(4/3)pi*r^3=1.07 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.