A 4.8 \"kilo\" bag of sugar is on a counter. How much work is required to put th
ID: 2011398 • Letter: A
Question
A 4.8 "kilo" bag of sugar is on a counter. How much work is required to put the bag on a shelf a distance of 0.44 m above the counter? In J.
How much work is required to lift a 4.0 kg concrete block to a height of 1.5 m?
In J.
A man pushes a lawn mower on a level lawn with a force of 210 N. If 40% of this force is directed downward, how much work is done by the man in pushing the mower 6.4 m? In J.
A 62 kg student traveling in a car with a constant velocity has a kinetic energy of 1.2 104 J. What is the speedometer reading of the car in km/h? In km/h.
Explanation / Answer
W = mgh = 4.8 * 9.8 * 0.44 = 20.6976 J ;
W = mgh = 4 * 9.8 * 1.5 = 58.8 J ;
40 % is downward , so 60 % must be frontward ,
W = F.x = 0.6 * 210 * 6.4 = 806.4 J ;
1/2 m v^2 = K ;
0.5 * 62 * v^2 = 1.2 e 4 ;
or v = 19.67 m /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.