A 200-W infrared laser emits photons with a wavelength of 8.40 10-7 m, and a 200
ID: 2011595 • Letter: A
Question
A 200-W infrared laser emits photons with a wavelength of 8.40 10-7 m, and a 200-W ultraviolet light emits photons with a wavelength of 1.93 10-7 m.(a) Which has greater energy, a single infrared photon or a single ultraviolet photon?
a single infrared photon a single ultraviolet photon
(b) What is the energy of a single infrared photon?
......J
What is the energy of a single ultraviolet photon?
......J
(c) How many infrared photons are emitted per second?
.......photons/s
How many ultraviolet photons are emitted per second?
.......photons/s
Explanation / Answer
The power of the infra laser light P1 = 200W the wavelength of the laser light 1 = 8.4*10^-7 m The power of the ultraviolet light P2 = 200W the wavelength of the ultraviolet 2 = 1.93*10^-7 m (a) The energy of a photon is E = hc/ then the energy is inversely proportional to the wavelength so the ultra violet light produce greater energy. (b) The energy of a single infrared photon E1 = hc/1 = (6.625*10^-34 Js) (3*10^8 m/s) / 8.4*10^-7 m = 2.366*10^-19 J or 1.47 eV (c) The energy of a single Ultraviolet photon E2 = hc/2 = (6.625*10^-34 Js) (3*10^8 m/s) / 1.93*10^-7 m = 1.03 *10^-18 J or 6.44 eV (d) The number of photons emitted per sec n = 200/2.366*10^-19 = 8.45*10^20 photons/sec The number of photons emitted per sec n = 200/1.03*10^-18 = 1.94*10^20 photons/sec E2 = hc/2 = (6.625*10^-34 Js) (3*10^8 m/s) / 1.93*10^-7 m = 1.03 *10^-18 J or 6.44 eV (d) The number of photons emitted per sec n = 200/2.366*10^-19 = 8.45*10^20 photons/sec The number of photons emitted per sec n = 200/1.03*10^-18 = 1.94*10^20 photons/secRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.