A nearsighted sheriff fires at a cattle rustler with his trusty six-shooter. For
ID: 2011924 • Letter: A
Question
A nearsighted sheriff fires at a cattle rustler with his trusty six-shooter. Fortunately for the rustler, the bullet misses him and penetrates the town water tank, causing a leak (see figure).(a) If the top of the tank is open to the atmosphere, determine the speed at which the water leaves the hole when the water level is 0.510 m above the hole.
[My answer for question (a) is correct:]
3.16 m/s
(b) Where does the stream hit the ground if the hole is 3.25 m above the ground?
I need to be understanding this problem (b), can you please provide step-by-step explanation along with correct final answer? Thanks!
Explanation / Answer
The water coming out of hole will take a parabolioc path.
so we need to use equations of motion to find distance.
a) h = 0.5gt^2 ( when the water leaves the hole, it has only horizontal velocity but no vertical velocity)
3.25 = 0.5 (9.8)t^2
t = 0.814 seconds ( the water will take 0.814 seconds apprx, to reach the ground)
s ( horizontal distance) = ut ( where u =initial velocity and t -tiume)
S= 3.16 ( 0.814)=2.573 m approx
Therefore the water will hit the ground at a distance of 2.573 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.