The motion detector used in a physics lab sends and receives 33 kHz ultrasonic p
ID: 2012021 • Letter: T
Question
The motion detector used in a physics lab sends and receives 33 kHz ultrasonic pulses. A pulse goes out, reflects off the object being measured, and returns to the detector. The lab temperature is 20 degrees C.
Part A -
What is the wavelength of the waves emitted by the motion detector?
Express your answer using two significant figures.
= ________mm
Part B -
How long does it take for a pulse that reflects off an object 3.0 m away to make a round trip?
Express your answer using two significant figures.
t = _________ms
Explanation / Answer
Given frequency of pulse f = 33 KHz speed of sound v = 343 m/s a) wave length of wave emitted by the motion detector = v / f = 343 / 33*103 Hz = 1.03939 cm = 10.3939 mm b) time taken for a pulse that reflects off an object 3.0 m away to make a round trip t = 2 d / v = 2 ( 3 ) / 343 = 0.0174 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.