A 5.0 kg object moving along a straight line trajectory with a speed of 4.0 m/s
ID: 2012308 • Letter: A
Question
A 5.0 kg object moving along a straight line trajectory with a speed of 4.0 m/s collides head-on with a 10.0 kg object moving toward it along the same straight line with a speed of 3.0 m/s. The 10.0 kg object stops dead after the collision. Consider as positive the direction of motion of the 5.0 kg along the straight line object before the collision.(A) What is the linear momentum of the 5.0 kg object before the collision?
(B) What is the linear momentum of the 10.0 kg object before the collision?
(C) What is the velocity of the 5.0 kg object after the collision?
Explanation / Answer
m1(v1-v2)+m2(v1-v2)=0 a. 5*4=20 b. 10*-3=-30 c. m1(v1-v2)+m2(v1-v2)=0 5(4-x)+10(-3+0)=0 20-5x-30=0 -5x=10 -2=x
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.