A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any
ID: 2012550 • Letter: A
Question
A fisherman notices that his boat is moving up and down periodically without any horizontal motion, owing to waves on the surface of the water. It takes a time of 2.70 s for the boat to travel from its highest point to its lowest, a total distance of 0.680 m. The fisherman sees that the wave crests are spaced a horizontal distance of 6.50 m apart.How fast are the waves traveling?
Express the speed v in meters per second using three significant figures.
What is the amplitude A of each wave?
Express your answer in meters using three significant figures.
THANK U!
Explanation / Answer
We're give the time it takes to move through a half of the period (“from its highest pointto its lowest”) so we know that T=2.702s=5.4s . We're also given the wavelength
=6.5m . From the first problem we know that the velocity can be written in terms of
the period and wavelength:
v=/T
= 6.5m/5.4s
=1.2037 m/s
We're also given twice the amplitude in the same statement quoted in part A, so,
A=0.680/2
=0.340m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.