<p>At this moment, my leg is 1.2 m away from a power cord carrying 2.8 Amps of c
ID: 2012963 • Letter: #
Question
<p>At this moment, my leg is 1.2 m away from a power cord carrying 2.8 Amps of current. How does the magnetic field created by this wire compare to the Earth's magnetic field of 0.5 G (5 x 10<sup>-4</sup> T)?</p><p>a. More than a factor of 10 smaller that Earth's magnetic field</p>
<p>b. More than a factor of 10 larger than Earth's magnetic field</p>
<p>c. A similar order of magnitude</p>
<p>d. GOODNESS NO, GET OUT OF THERE! THAT FIELD IS LETHAL!</p>
<p>Please show steps to solve.</p>
Explanation / Answer
Data: Distance, r = 1.2 m Current, i = 2.8 A Earth magnetic field, Be = 0.5 G = 0.5 x 10^-4 T Solution: Magnetic field due to wire, B = (o / 2) (i/r) = 2 x 10^-7 * (2.8 /1.2) = 4.67 x 10^-7 T B/Be = 4.67 x 10^-7 / 0.5 x 10^-4 = 9.34 x 10^-3 Ans: Option-aRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.