a. the pilot of the spaceship measures the length of the moving ship as 20 meter
ID: 2013222 • Letter: A
Question
a. the pilot of the spaceship measures the length of the moving ship as 20 meters. Determine its length as measure by a person on Earth.
b. The pilot of the spaceship observes that the spaceship travels for 5 years. Determine how much time has passed according to a person on Earth.
c. Some time after passing the Earth, the pilot shoots a laser pulse backward at a speed of 3x10^8 meters per second with respect to the spaceship. Determine the speed of the laser pulse as measure by a person on Earth.
A space ship travels with a constant speed of .8c as it passes by the Earth on its way to a distant star as shown in the diagram above. a. the pilot of the spaceship measures the length of the moving ship as 20 meters. Determine its length as measure by a person on Earth. b. The pilot of the spaceship observes that the spaceship travels for 5 years. Determine how much time has passed according to a person on Earth. c. Some time after passing the Earth, the pilot shoots a laser pulse backward at a speed of 3x10^8 meters per second with respect to the spaceship. Determine the speed of the laser pulse as measure by a person on Earth.Explanation / Answer
A space ship travels with a constant speed is v = 0.8 c a ) Length of the moving ship is L_s = 20m length as measure by a person on Earth is L = L_s 1 - v^2 / c^2 = 20.0 m 1 - (0.8c)^2 / c^2 = 12.0m The pilot of the space ship observes that the space ship travels for t_0 = 5 years = 1.5778*10^8 s time passed according to a person on the Earth t = t_0 / 1- v^2 / c^2 = 1.5778*10^8 s / 1 - (0.8c)^2 / c^2 = 2.629*10^8 s = 8.3 yearsRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.