The particles as shown in the figure below are connected by a very light rod. Th
ID: 2013398 • Letter: T
Question
The particles as shown in the figure below are connected by a very light rod. They rotate about the y axis at 1.7 rad/s.
(a) Find the speed of each particle, and use it to calculate the kinetic energy of this system directly from 1/2mivi^2 .
speed of m1 = 1 kg m/s
speed of m2 = 3 kg m/s
speed of m3 = 3 kg m/s
speed of m4 = 1 kg m/s
kinetic energy= J
(b) Find the moment of inertia about the y axis, calculate the kinetic energy from K = 1/2I2.
moment of inertia kg·m2
kinetic energy J
(c) Compare your result with your Part-(a) result. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in your work.)
Explanation / Answer
( a )
v = r ;
for m1 , v = 1.7 * 0.4 = 0.68 m / s;
m2 , v = 0.34 m /s ;
m3 , v = 1.7 * 0.2 = 0.34 m /s ;
for m4 , v = 1.7 * 0.4 = 0.68 m / s ;
K = 0.5 [ m1 v1^2 + m2 v2^2 + m3 v3^2 + m4 v4^2 ] ;;
K = 0.5 [ 1 * 0.68^2 + 3 * 0.34^2 + 3 * 0.34^2 + 1 * 0.68^2 ]
K = 0.8092 J <---------ans
( b )
I = m1 r1^2 + m2 r2^2 + m3 r3^2 + m4 r4 ^2
I = 1 * 0.4^2 + 3 * 0.2^2 + 3 * 0.2^2+ 1 * 0.4^2 ;
I = 0.56 ;
K = 1/2 I ^2 ;
K = 0.5 * 0.56 * 1.7^2 ;
K = 0.8092 J <----------ans
( c )
the results obtained are one and the same only
K from ( a ) = 0.8092 J ;
K from ( b) = 0.8092 J ;
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.