A proton is accelerated from rest through a potential difference of 3kV. It then
ID: 2013696 • Letter: A
Question
A proton is accelerated from rest through a potential difference of 3kV. It then enters a region where its velocity is perpendicular to an electric field. The field is created by two parallel plates separated by a distance (d) in cm with a potential difference of 250V across them. The magnitude of the magnetic field ? to E needed to allow the proton to pass undeflected between plates is 3.3*10^-3T.a. Find the separation d
b. If the E field turned off, find the radius of the curvature R if the proton trajectory.
beyond lost!!! This book I have isn't helping me!! I really need a walk through or a step-by-step of this question
Explanation / Answer
A proton is accelerated from rest through a potential difference of V = 3.0*10^3 V sped of the proton is 1/2 mv^2 = q V 1/2 *167*10^-27 kg v^2 = 1.6*10^-19 V * 3.0*10^3 V v = 7.74*10^5 m/s v = E / B magnetic field is B = 3.3*10^-3 T Electric field E = 3.3*10^-3 T * 7.74*10^5 m/s = 2.55*10^3 N/C The field is created by two parallel plates separated by a distance with a potential difference of 250V across them. V = E * d d = 250V / 2.55*10^3 N/C = 9.78 cm b ) radius of the curvature R if the proton trajectory is r = m v / qB = 1.67*10^-27 kg * 7.74*10^5 m/s / 1.6*10^-19 C * 3.3*10^-3 T = 2.44mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.