An open-topped tank completely filled with water has a release valve near its bo
ID: 2013985 • Letter: A
Question
An open-topped tank completely filled with water has a release valve near its bottom. The valve is 1.55 m below the water surface. Water is released from the valve to power a turbine, which generates electricity. The area of the top of the tank, AT, is a = 10.3 times the cross-sectional area, AV, of the valve opening.a) Calculate the speed of the water as it exits the valve. Neglect friction and viscosity.
b) In addition, calculate the speed of a drop of water released from rest at h = 1.55 m when it reaches the elevation of the valve.
Explanation / Answer
Part b is asking for the speed of a water drop of mass m which has fallen height h from rest. By conservation of total mechanical energy, mgh + 0 = 0 + 1/2mv^2. Thus v = sqrt(2gh) = 5.5 m/s. The point is to see why this is the same as your answer to part a.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.